Zagrożenia związane ze spamem – cz.1 Phishing

Opublikowano: Opublikowane w

Otrzymywanie spamu nie tylko prowadzi do irytacji i straty czasu użytkownika, wiąże się też z innymi poważnymi konsekwencjami jakich powodem może być phishing.

Nazwa wywodzi się z połączenia słów “fishing” (wędkowanie) i “phreaking” (oszukiwanie systemów telekomunikacyjnych). Phishing to próba kradzieży danych finansowych bądź poufnych informacji, w tym haseł, poprzez podszywanie się pod osobę lub instytucję, dla której dane te są niezbędne. Odbywa się to na przykład za pomocą strony graficznie tożsamej ze stroną banku internetowego Internauty.

Jak to wygląda w praktyce?
Otrzymujemy informację o np. o tym, że w związku z wprowadzeniem nowych procedur bezpieczeństwa np. przez bank, konieczna jest zmiana hasła dostępu do naszego konta internetowego. Zmiany należy dokonać za pośrednictwem określonego linku, który najczęściej nie jest zabezpieczonym jakimkolwiek protokołem typu SSH lub certyfikatem. Okazuje się jednak, że jest to strona przygotowana specjalnie przez hackera za pomocą której hacker ma możliwość podejrzenia naszego loginu i hasła do konta internetowego w banku.

Jak się nie dać?
– nie otwieraj podejrzanych e-maili od nieznanych nadawców,
– uważaj na e-maile, w których jesteś proszony o podanie danych osobowych,
– w przypadku odnośnika do strony logowania banku dokładnie sprawdź adres strony. W szczególności zwróć uwagę na protokół HTTPS (strona logowania zawsze zaczyna się od https://, a nie http://). Najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie adres strony banku bezpośrednio do przeglądarki internetowej.

udostępnij ten wpis: