Tendencje cyberprzestępców

Opublikowano: Opublikowane w

Firma Verizon po raz kolejny przygotowała dokument na temat cyberbezpieczeństwa “Verizon 2016 Data Breach Investigations Report”, w którym wskazano tendencje w postępowaniu cyberprzestępców w 2015 roku.

Jedną z ciekawszych informacji zawartych w raporcie jest szybkość działania hakerów. W 93% przypadków ataków hakerskich przestępcom wystarczy kilka minut, aby przeniknąć do systemu ofiary Większe przedsięwzięcia przygotowywane są miesiącami, ale już sam atak i przejmowanie kontroli nad systemem trwa błyskawicznie. Gorzej wypada tempo reakcji ofiar – tylko 3% naruszeń systemów wykrywanych jest w ciągu kilku minut, 5 proc – w ciągu godzin. Na wykrycie 9 procent ataków potrzeba kilku dni. Zazwyczaj jednak, bo w 86% przypadków ofiary dopiero po kilku tygodniach orientują się, że ich systemy zostały skompromitowane.
Ciekawie przedstawiają się również dane na temat phisingu – aż 30% ofiar otworzyło mail z próbą wymuszenia danych. Co gorsze liczba ta wzrosła w porównaniu do zeszłego roku – w 2014 roku wynik ten wynosił 23%.

Cały raport możliwy jest do pobrania na stronie:
http://www.verizonenterprise.com/verizon-insights-lab/dbir/2016/

udostępnij ten wpis: