Metody cyberataków – jak jesteśmy atakowani w Internecie?

Opublikowano: Opublikowane w

Podstawowym krokiem do przeprowadzenia cyberataku jest rekonesans. To wtedy cyberprzestępcy szukają wrażliwych punktów w infrastrukturze Internetu oraz wszelkich słabości sieci, co pozwala im uzyskać dostęp do komputerów dowolnych użytkowników i ostatecznie do przedostania się do danych różnych organizacji.

Na szczycie metod cyberataków znajdują się podejrzane pliki oraz niechciane aplikacje (potentially unwanted applications – PUAs). Poprzez podejrzane pliki do naszych komputerów dostają się różne programy szpiegujące.

Konie trojańskie (Trojany) często ukrywają się w innych aplikacjach i ułatwiają dostęp do wszystkich danych z naszego komputera osobom z zewnątrz przy pomocy Internetu.

Jeśli chodzi o phishing, jest to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod jakąś instytucję lub osobę w celu wyłudzenia informacji, np. danych do logowania, numeru karty kredytowej lub danych konta bankowego.

Na trzecim miejscu listy z najpowszechniejszymi wirusami znajdują się oszustwa umieszczane na Facebooku. Zawierają one fałszywe oferty, treści z fałszywymi badaniami itd. Kliknięcie w podejrzany link może powodować zainfekowanie naszego komputera wirusem, co również prowadzi do możliwości wycieku naszych danych osobowych. Po kliknięciu w link może pojawić się informacja, np. o konieczności zainstalowania jakiegoś rozszerzenia, za pomocą którego osoba z zewnątrz będzie mieć, np. możliwość śledzenia naszej historii przeglądania stron.

Facebook ma prawie 1,8 miliarda aktywnych użytkowników z całego świata.[1] Zatem jest on bardzo zachęcającym miejscem dla cyberprzestępców i innych osób chcących oszukać pozostałych użytkowników. Pocieszający jest jednak fakt, że zaczęto już podejmować kroki do eliminacji tych fałszywych treści i oszustw. Warto też wspomnieć, że niektórzy krytycy sugerują, że takie treści zamieszczane na Facebooku mogły mieć wpływ na wyborców w ostatnich wyborach prezydenckich (2016).[2]

Źródło: Cisco, 2017 Annual Cybersecurity Report

[1] Facebook stats, September 2016: http://newsroom.fb.com/company-info/
[2] “Zuckerberg Vows to Weed Out Facebook Fake News” by Jessica Guynn and Kevin McCoy, USA Today, November 14, 2016: http://www.usatoday.com/story/tech/2016/11/13/zuckerberg-vows-weedout-facebook-fake-news/93770512/.