E-Lista Robinsona

Co to jest?

Jest to system chroniący adresy e-mail odbiorców, stworzony przez Fundację FORCE. Powstał on, by ograniczyć ilość wysyłanego do poszczególnych osób spamu. Na liście znajdują się osoby, który nie życzą sobie przysyłania na ich adresy e-mail niechcianej korespondencji.

Fundacja Rozwoju i Ochrony Komunikacji Elektronicznej FORCE stworzyła bazę, do której każdy może zapisać swój adres poczty elektronicznej, jako adres osoby, która nie życzy sobie przesyłania jakichkolwiek wiadomości, w tym w szczególności niezamówionych informacji handlowych.

E-Lista Robinsona 1

 

Jakie są z tego korzyści?

Każda osoba lub firma działająca na polskim rynku może nieodpłatnie skorzystać z e-listy Robinsona w celu sprawdzenia czy któryś z adresów e-mail, na który ta osoba czy firma chce wysłać wiadomość, nie znajduje się na niej. Jeśli tak, to powinno się to uszanować i nie wysyłać na ten adres jakiejkolwiek korespondencji.

Jednak najważniejszym zastosowaniem Listy jest możliwość korzystania z niej w systemach automatycznego przetwarzania adresów e-mail, takich jak, np. autorespondery, formularze zgłoszeniowe, listy dyskusyjne itd.

Co ważne, adresy e-mail nie są przechowywane na e-liście Robinsona. Przechowywany jest tylko „cyfrowy odcisk” danego adresu email, w postaci skrótu MD5. Zatem żaden podany adres e-mail na tej stronie nie zostanie wykorzystany do „spamowania”, ponieważ nie jest on nigdzie zapisany.

 

Jak się zapisać?

Jeśli chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo otrzymywania spamu, dopisz się do e-listy Robinsona. Nie daje to jednak 100% gwarancji uszanowania Twojej woli, jednak odpowiedzialne, rzetelne firmy na pewno to zrobią.

Wystarczy wejść w link i podać swój adres e-mail.

Fundacja FORCE szanuje zasady Netykiety i przestrzega powszechnie obowiązujących przepisów prawa, dlatego też respektuje decyzję osób, które dołączyły do e-listy Robinsona i stara się wpływać na inne podmioty, by na te adresy nie przesyłane były niechciane e-maile.

 

Korzystaj z e-listy Robinsona

Szanowanie decyzji osób, które wpisały się na e-listę Robinsona korzystanie wpływa na wizerunek firmy. Jeśli chcesz sprawdzić czy adres e-mail podany przez jakiegoś użytkownika w formularzu zapisu np. na newsletter, znajduje się na Liście, uzyskaj do niej stały dostęp.

Wystarczy uzupełnić dane na stronie

Pobrany plik e-listy Robinsona zawiera listę zakodowanych adresów e-mail. Aby sprawdzić czy dany adres e-mail znajduje się na Liście, należy zrobić odcisk MD5 danego adresu (adres powinien składać się tylko z małych liter), a następnie sprawdzić czy taki ciąg znaków znajduje się na Liście.